Awards

2016 Awards

Rising Star Award

Thomas Hauck – All Saints

Presidents Award

Charlotte Mitchell  – TSS

Age Group Winners

1st Imogen  Hurd 8 Girls Helensvale
2nd Tanisha  Kannemann 8 Girls Surfers Paradise
3rd Piper  Asquith 8 Girls Nerang
1st Luca Knezevic 8 Boys Southport
2nd Anthony Graham 8 Boys Somerset Gold Coast
3rd Lennon Beech 8 Boys BOND
1st Charlotte  Hinze 9 Girls Superfish
2nd Ashlee  Schafer 9 Girls Helensvale
3rd Milla  Jansen 9 Girls PBC
1st Ethan Waddell 9 Boys Superfish
2nd Jamie Doran 9 Boys BOND
3rd Lachlan Kelly 9 Boys Miami
1st Daesyn  Cook 10 Girls Superfish
2nd Holly  Shore 10 Girls Helensvale
3rd Mia  Feltham 10 Girls Helensvale
1st Harrison Buenano-Thompson 10 Boys Helensvale
2nd Ryley Harland 10 Boys Miami
3rd Jeremy Saunders 10 Boys Beaudesert
1st Jorja  Otto * 11 Girls Somerset Gold Coast
2nd Jacinta  Desmond * 11 Girls BOND
2nd Mikaela  Smith 11 Girls Superfish
1st Cameron Bradburn 11 Boys Surfers Paradise
2nd Flynn McGregor 11 Boys Surfers Paradise
3rd Cassidy Dixon 11 Boys Helensvale
1st Serafina  Boras 12 Girls Nerang
1st Taylor  Timpani * 12 Girls All Saints
3rd Rianna  Webster 12 Girls Helensvale
1st Darcy Reinke 12 Boys Helensvale
2nd Charlie White 12 Boys Surfers Paradise
3rd William Markham 12 Boys Surfers Paradise
1st Emily  Shore 13 Girls Helensvale
2nd Brooke  Otto 13 Girls Somerset Gold Coast
3rd Stella  Cole 13 Girls TSS
1st Thomas Hauck 13 Boys All Saints
2nd Ryan King 13 Boys TSS
3rd Ethan Pole 13 Boys HELEN
1st Tahlia  Dilkes 14 Girls Helensvale
2nd Antonia  Hurd 14 Girls Helensvale
3rd Madison  Boothman 14 Girls Helensvale
1st Zackeri Joyce 14 Boys Beaudesert
2nd Brodie Monaghan 14 Boys Helensvale
3rd Jackson Templeton 14 Boys Helensvale
1st Kayley  Le Roux 15 & Over Girls Helensvale
2nd Britney  Holloway 15 & Over Girls Emmanuel
3rd Holly  Pratt 15 & Over Girls Helensvale
1st Sam Marr 15 & Over Boys Helensvale
2nd Flynn Baildon 15 & Over Boys Miami
3rd Clayten Fowler 15 & Over Boys Southport
2014 Stroke Awards
Sprint Freestyle
Flynn McGregor Surfers Paradise
Distance Freestyle
Taylor Timpani * All Saints
Backstroke
Darcy Reinke Helensvale
Breaststroke
Mikhayla De Las Heras Gullivers Coomera
Butterfly
Kayley Le Roux Helensvale
Medley
Brodie Monaghan Helensvale

 

President’s Award
2016 Charlotte Mitchell TSS
2015 Ellijah Winnington PBC
2014 Grayson Bell TSS Aquatic
2013 Andrew Ryan Miami
2012 Dominic Richardson TSS Aquatic
2011 Cameron McEvoy Southport Olympic

 

2015 Stroke Awards
Sprint Freestyle Taylor Timpani Helensvale
Distance Freestyle Christie Sofatzis Emmanuel
Backstroke Jessica Unicomb All Saints
Breaststroke Jordan Reid Helensvale
Butterfly Kayley Le Roux Helensvale
Medley Zachary Quinlan Surfers Paradise

 

Rising Star Award
2016 Thomas Hauck All Saints
2015 Jessica Unicombe All Saints
2014 Elijah Winnington PBC
2013 Kiah Melverton TSS Aquatic
2012 Taylor Brunt Southport Olympic
2011 Bonnie MacDonald Miami

 

2014 Stroke Awards
Sprint Freestyle Keely Stewart Helensvale
Distance Freestyle Emily Corry SOMSC
Backstroke Britney Holloway All Saints
Breaststroke Chantelle Buncombe TSS Aquatic
Butterfly Shiraz Mulholland TSS Aquatic
Medley Tara Smith Coomera

 

2015 Age Group Award Winners
 1st 8 yrs  Girls Charlotte Hinze Superfish
 2nd 8 yrs  Girls Madeline Howell Gullivers Coomera
 3rd 8 yrs  Girls Sarah Reimer AB Patterson
 1st 8 yrs  Boys Jamie Doran TSS
 2nd 8 yrs  Boys Ethan Waddell Superfish
 3rd 8 yrs  Boys Lachlan Kelly Miami
 1st 9 yrs  Girls Holly Shore Helensvale
 2nd 9 yrs  Girls Darcy Cole TSS
3rd 9 yrs  Girls Emily Fevrius Surfers Paradise
1st 9 yrs  Boys Jeremy Saunders Beaudesert
2nd 9 yrs  Boys Jay Hyland PBC
3rd 9 yrs  Boys Charlie Madigan PBC
1st 10 yrs  Girls Jorja Otto Somerset GC
2nd 10 yrs  Girls Adele Phillips Somerset GC
3rd 10 yrs  Girls Sakura Sugiyama Somerset GC
1st 10 yrs  Boys Flynn McGregor Surfers Paradise
2nd 10 yrs  Boys Joshua Booth Miami
3rd 10 yrs  Boys Ty Maher Surfers Paradise
1st 11 yrs  Girls Taylor Timpani Helensvale
2nd 11 yrs  Girls Sara Tazaki Somerset GC
3rd  11 yrs  Girls Serafina Boras Nerang
1st  11 yrs  Boys Charlie White Surfers Paradise
2nd 11 yrs  Boys William Markham Surfers Paradise
3rd 11 yrs  Boys Noah Robinson TSS
1st 12 yrs  Girls Brooke Otto Somerset GC
2nd 12 yrs  Girls Emily Shore Helensvale
3rd 12 yrs  Girls Amanda Harcombe Southport Olympic
1st 12 yrs  Boys Jack Sparke PBC
2nd 12 yrs  Boys Thomas Hauck All Saints
3rd 12 yrs  Boys Ryan King TSS
1st 13 yrs  Girls Antonia Hurd Helensvale
2nd 13 yrs  Girls Lilly Hutton Surfers Paradise
3rd 13 yrs  Girls Jasmine Mills Helensvale
1st 13 yrs  Boys Brodie Monaghan Helensvale
2nd 13 yrs  Boys Harrison Kennedy TSS
3rd 13 yrs  Boys Matthew Major Helensvale
1st 14 yrs & over  Girls Kayley Le Roux Helensvale
2nd 14 yrs & over  Girls Lauren Nolan Helensvale
3rd 14 yrs & over  Girls Holly Pratt Helensvale
1st 14 yrs & over  Boys Jordan Reid Helensvale
2nd 14 yrs & over  Boys Cooper Eady Woongoolba Aquatic
3rd 14 yrs & over Boys Brodie Cook Helensvale
2014 Age Group Award Winners
 1st 8 yrs  Girls Holly Shore Helensvale
 2nd 8 yrs  Girls Kirsten Quinn Coomera
 3rd 8 yrs  Girls Emily Fevrius Surfers Paradise
 1st 8 yrs  Boys Harrison Buenano-Thompson Helensvale
 2nd 8 yrs  Boys Charlie Madigan PBC
 3rd 8 yrs  Boys Jeremy Saunders Beaudesert
 1st 9 yrs  Girls Sakura Sugiyama SOMGC
 2nd 9 yrs  Girls Adele Phillips SOMGC
3rd 9 yrs  Girls Jacinta Desmond Nerang
1st 9 yrs  Boys Charlie Beech Miami
2nd 9 yrs  Boys Flynn McGregor Surfers Paradise
3rd 9 yrs  Boys Cassidy Dixon Helensvale
1st 10 yrs  Girls Sara Tazaki SOMGC
2nd 10 yrs  Girls Taylor Timpani Nerang
3rd 10 yrs  Girls Yasmin Madigan PBC
1st 10 yrs  Boys Thomas Buenano-Thompson Helensvale
2nd 10 yrs  Boys Charlie White Surfers Paradise
3rd 10 yrs  Boys Damien Smith PBC
1st 11 yrs  Girls Sella Cole Helensvale
2nd 11 yrs  Girls Brook Otto SOMGC
3rd  11 yrs  Girls Ashaya Morgan Helensvale
1st  11 yrs  Boys Thomas Hauck All Saints
2nd 11 yrs  Boys Ryan King Coomera
3rd 11 yrs  Boys James Neild Surfers Paradise
1st 12 yrs  Girls Antonia Hurd Helensvale
2nd 12 yrs  Girls Keely Stewart Helensvale
3rd 12 yrs  Girls Chelsea Hodges Southport
1st 12 yrs  Boys Leon Shirayama SOMGC
2nd 12 yrs  Boys Brodie Monaghan Helensvale
3rd 12 yrs  Boys George Neild TSS Aquatic
1st 13 yrs  Girls Kayla Gecks Kayla Gecks
2nd 13 yrs  Girls Victoria Gendle Victoria Gendle
3rd 13 yrs  Girls Megan Bogatie Megan Bogatie
1st 13 yrs  Boys Jordan Reid Helensvale
2nd 13 yrs  Boys Lleyton Morgan Helensvale
3rd 13 yrs  Boys Sam Marr Coomera
1st 14 yrs & over  Girls Tara Smith Coomera
2nd 14 yrs & over  Girls Kayley Le Roux Helensvale
3rd 14 yrs & over  Girls Britney Holloway All Saints
1st 14 yrs & over  Boys Rhys Smith TSS Aquatic
2nd 14 yrs & over  Boys Brodie Cook Helensvale
3rd 14 yrs & over  Boys Bradley Jones Coomera